Ev Yapımı Elma Sirke Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Elmalarınızı güzelce yıkayın.
 2. Önceden temizlenmiş ve içi kuru büyük boy cam bir kavanoza elma dilimlerini yerleştirin.
 3. Elma dilimlerinin üzerine içme suyunu ekleyin.
 4. Kavanozun üzerini hava alan pamuklu bir tülbentle kapatıp iple ya da lastikle sıkarak sabitleyin.

Ev yapımı sirke kaç günde olur?

Kapağını sıkıca kapattıktan sonra 20 gün kadar serin, kuru ve doğrudan ışık almayan bir ortamda bekletin. 2 günde bir kapağını açıp karıştırın. Sürecin sonunda bir 20 gün kadar daha bekleyeceğiz. Ardından sirke anasının oluştuğunu göreceksiniz.

Elma sirkesine çekirdeği konur mu?

Çekirdek ya da sapını çıkarmanıza gerek yoktur. Sirkemizi en son süzeceğimiz için bunlar kendiliğinden ayrılır. Kavanoz dolduysa üzerine su, tuz ve sirke anasını ekleyin ve ağzına bir tülbent parçasını koyun ve üzerine kapağı kapatın. Artık elmalar dibe çöker ve sirke üste çıkar.

Sirke anası Elma sirkesi nasıl yapılır?

Sirkenin kurulacağı cam kavanoz iyice temizlenir ve içine dilimlenen, doğranan meyveler koyulur. Meyvelerin arasına sirke anası eklenir ve cam kavanozun üzeri klorsuz su ile doldurulur. Kavanoz, tülbent benzeri porlu yapıya sahip materyalle kapatılarak karanlık, serin ve kuru bir alanda 2 ay kadar bekletilir.

You might be interested:  FAQ: Ev Yapımı Profiterol Nasıl Yapılır?

Ilk defa elma sirkesi nasıl yapılır?

Yapılışı:

 1. Elmalar dörde bölünür, büyükse biraz daha küçük kesilir.
 2. Çekirdekli kısımlar çıkarılır.
 3. Kavanozun yarısını kaplayana kadar yerleştirilir ve nohut eklenir.
 4. Üzerine içme suyu doldurulur.
 5. Çıkacak gaz için bir parça boşluk bırakmak gerekir.
 6. 1 çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır.

En iyi sirke nasıl yapılır?

Sirke yapımında kullanacağınız meyvelerin çürük kısımlarını ayıklayın ve bol su ile yıkayın. Meyveleri dilimledikten sonra temiz içme suyunu hazırlayın. Sterilize edilmiş cam kavanozların içerisine meyve, nohut, bulgur ve balı ilave edin. Malzemelerin içerisine su ekledikten sonra plastik bir kaşıkla karıştırın.

Sirkenin keskin olması için ne yapmalı?

Sirkenin daha da keskin olması istenirse, her bir litre süzülmüş sirke için bir kaşık bal eklenip, ağzı sıkıca kapatılarak aynı yere konulur. İki-üç hafta sonra sirke hazırdır. Çekirdekleri dışında elmaların tüm artıkları sirke için kullanılabilir.

Sirkenin olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Sirke şişesi çalkalandığında bulanıklaşıyorsa ya da köpükler oluşuyorsa, doğal sirke olduğu anlaşılır. Sirkenin üretildiği meyvelerin tadı alınabiliyorsa, kokusu geliyorsa, bu da doğal organik sirke olarak kabul edilir.

Sirkenin ağzı ne zaman kapanır?

* İlk iki gün alkol bakterilerinin hızlı oluşması için kavanozun ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılmalıdır.(kavanoz’un ağzına bir ameliyat eldiveni takılarak içi hava ile dolup şişene kadar beklenebilir ya da kapak ile kapatılır.) Sirke üretiminde iki aşama vardır.

Turşuya elma sirkesi konulur mu?

Turşuda kullanılan malzemeye göre sirke kullanımı değişiyor. Uzmanlar ev sirkesiyle yapılan turşunun daha lezzetli olduğunu belirtiyor. Çünkü satılan sirkelerde kullanılan katkı maddeleri turşunun gerçek lezzetini engelliyor. Turşu yapımında genel olarak üzüm sirkesi kullanılıyor.

Sirke yaparken küf olur mu?

Sirkenizin oluşum sürecinde doğrudan gün ışığı almayan, serin, kuru bir ortamda durması gerekiyor. Sirkelerin ağızlarının da tülbentle kapatılması gerekiyor. Ağızları çok sıkı kapatıldığı ve ısının doğru şekilde olmadığı ortamlarda sirkenizde küfler oluşabilir. Aman dikkat!

You might be interested:  Soru: Ev Hanımları Evde Nasıl Para Kazanır?

Elma sirkesi yaparken tuz konur mu?

Bir çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır. Arada bir tahta kaşıkla karıştırmak faydalı olur. Sirke sinekleri oluşmaya başladığı zaman, elma posası süzülüp atılır. Posayı ayırdıktan sonra sirkeye bir çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz daha eklenip karıştırılır.

Elma sirkesi Mayası nasıl yapılır?

Önce iyice yıkadığınız meyveleri küçük küçük doğrayıp bir cam kavanoza doldurun. Ardından içine bulgur, nohut ve içme suyu ekleyin ve plastik bir kaşıkla karıştırın. Cam kavanozun ağzını bir tülbentle kapatın ve 20 gün boyunca ışık almayan, serin bir yerde saklayın. 2 gün arayla kavanozu karıştırabilirsiniz.

Saf elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma Sirkesi Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Elmalarınızı güzelce yıkayın.
 2. Önceden temizlenmiş ve içi kuru büyük boy cam bir kavanoza elma dilimlerini yerleştirin.
 3. Elma dilimlerinin üzerine içme suyunu ekleyin.
 4. Kavanozun üzerini hava alan pamuklu bir tülbentle kapatıp iple ya da lastikle sıkarak sabitleyin.

Elma sirkesi bozulur mu?

Sirke bildiğimiz anlamda bozulmaz. Özetle, teknik olarak serin ve karanlık bir yerde şişesinde saklanan sirke 100 yıl sonra bile güvenle tüketilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector