Ev Yapımı Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Elmalarınızı güzelce yıkayın.
  2. Önceden temizlenmiş ve içi kuru büyük boy cam bir kavanoza elma dilimlerini yerleştirin.
  3. Elma dilimlerinin üzerine içme suyunu ekleyin.
  4. Kavanozun üzerini hava alan pamuklu bir tülbentle kapatıp iple ya da lastikle sıkarak sabitleyin.

Ilk defa elma sirkesi nasıl yapılır?

Yapılışı:

  1. Elmalar dörde bölünür, büyükse biraz daha küçük kesilir.
  2. Çekirdekli kısımlar çıkarılır.
  3. Kavanozun yarısını kaplayana kadar yerleştirilir ve nohut eklenir.
  4. Üzerine içme suyu doldurulur.
  5. Çıkacak gaz için bir parça boşluk bırakmak gerekir.
  6. 1 çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır.

Sirke anası olmadan sirke olur mu?

Sirke anası sirke yapımı için tek başına yeterlidir, başka hiçbir malzemeye ihtiyaç duyulmaksızın doğal meyve suyu ve içme suyu ile sirke kurulabilir. Sirke anası oluştuktan sonra etil alkolü tamamen sirkeye dönüştürür. Sirkenin fermantasyonu yaklaşık olarak 1,5 – 2 ay kadar sürer.

Elma sirkesine çekirdeği konur mu?

Çekirdek ya da sapını çıkarmanıza gerek yoktur. Sirkemizi en son süzeceğimiz için bunlar kendiliğinden ayrılır. Kavanoz dolduysa üzerine su, tuz ve sirke anasını ekleyin ve ağzına bir tülbent parçasını koyun ve üzerine kapağı kapatın. Artık elmalar dibe çöker ve sirke üste çıkar.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ev Alırken Tapu Masrafı Ne Kadar 2016?

Ev yapımı elma sirkesi nereden alınır?

Doğal elma sirkesini temin etmek için dilerseniz aktarları, dilerseniz de doğal ürünlerin satıldığı mağazaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca marketlerde de Doğanay, Kemal Kükrer gibi popüler markaları bulabilirsiniz. Doğal organik sirkeleri farklı boyda plastik ve cam ambalajlar içinde bulabilirsiniz.

Çabuk sirke nasıl yapılır?

Büyük cam kavanoza (3 litrelik ) elmaları alarak üzerine yaklaşık 2 litre su ile dolduruyoruz.Bir yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı orta kalınlıktaki kaya tuzunu ilave ededek karıştırıyoruz. Dilerseniz önce bir miktar suda eriterek ilave edebilirsiniz kavanoza. 2 yemek kaşığı elma sirkesini de ekliyoruz.

En iyi sirke nasıl yapılır?

Sirke yapımında kullanacağınız meyvelerin çürük kısımlarını ayıklayın ve bol su ile yıkayın. Meyveleri dilimledikten sonra temiz içme suyunu hazırlayın. Sterilize edilmiş cam kavanozların içerisine meyve, nohut, bulgur ve balı ilave edin. Malzemelerin içerisine su ekledikten sonra plastik bir kaşıkla karıştırın.

Sade sirke nasıl yapılır?

Mutlaka cam kavanoz kullanın. Meyveleri, bulgur, nohut ve balı ilave ederek silikon ya da plastik bir kaşıkla karıştırın. Tahta kaşıkları bu süreçte rafa kaldırın. Kavanozun ağzını bir tülbentle kapatın. Kapağını sıkıca kapattıktan sonra 20 gün kadar serin, kuru ve doğrudan ışık almayan bir ortamda bekletin.

En iyi üzüm sirkesi nasıl yapılır?

Sirke yapacağınız kavanozu iyice yıkayıp kurulayın ve sterilize edin. Üzümleri yıkayıp temizleyin ve kavanoza yerleştirin. Üzerine bal, bulgur ve nohudu da ilave edin. Son olarak temiz kireçsiz suyu ilave edip hepsini metal olmayan bir kaşıkla karıştırın.

Sirke anası yerine ne kullanılır?

Sirke anası ise bir tür mayadır. Bu maya, sirke yapımında fermantasyonu sağlamak için kullanılır. Jelimsi kıvamdaki sirke anasını saklayarak diğer sirkeleri yapabilirsiniz. Sirke anasının yerine kullanılabilecek şeylerin başında bal ve doğal pekmez geliyor.

You might be interested:  Soru: Ev Içi Yalıtım Nasıl Yapılır?

Sirkenin olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Sirke şişesi çalkalandığında bulanıklaşıyorsa ya da köpükler oluşuyorsa, doğal sirke olduğu anlaşılır. Sirkenin üretildiği meyvelerin tadı alınabiliyorsa, kokusu geliyorsa, bu da doğal organik sirke olarak kabul edilir.

Ev yapımı sirke bozulur mu?

Sirke bildiğimiz anlamda bozulmaz. Özetle, teknik olarak serin ve karanlık bir yerde şişesinde saklanan sirke 100 yıl sonra bile güvenle tüketilebilir.

Turşuya elma sirkesi konulur mu?

Turşuda kullanılan malzemeye göre sirke kullanımı değişiyor. Uzmanlar ev sirkesiyle yapılan turşunun daha lezzetli olduğunu belirtiyor. Çünkü satılan sirkelerde kullanılan katkı maddeleri turşunun gerçek lezzetini engelliyor. Turşu yapımında genel olarak üzüm sirkesi kullanılıyor.

Sirke yaparken küf olur mu?

Sirkenizin oluşum sürecinde doğrudan gün ışığı almayan, serin, kuru bir ortamda durması gerekiyor. Sirkelerin ağızlarının da tülbentle kapatılması gerekiyor. Ağızları çok sıkı kapatıldığı ve ısının doğru şekilde olmadığı ortamlarda sirkenizde küfler oluşabilir. Aman dikkat!

Sirkenin keskin olması için ne yapmalı?

Sirkenin daha da keskin olması istenirse, her bir litre süzülmüş sirke için bir kaşık bal eklenip, ağzı sıkıca kapatılarak aynı yere konulur. İki-üç hafta sonra sirke hazırdır. Çekirdekleri dışında elmaların tüm artıkları sirke için kullanılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector