FAQ: Ipotekli Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Evi ipotek ettirip kredi çekilebilir mi?

Kendi eviniz üzerinden kredi çekmeniz aslında mümkün. Ancak bu krediyi, konut kredisi olarak değil “ İpotekli İhtiyaç Kredisi ” olarak alabilirsiniz. Bunun yerine nakit ihtiyacınızı karşılamak için yazının başında da belirttiğimiz gibi kendi evinizin üzerine ipotek koydurarak, ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

Ipotekli ihtiyaç kredisi şartları nelerdir?

İpotekli kredi kullanabilmek için öncelikle size ait ev, arsa ya da araba gibi malınızın olması gerekir. Evinizin anne, baba ya da eşinizin adına olması banka tarafından çoğunlukla kabul edilmez. İpotek ettirilecek malın krediyi kullanacak kişiye ait olması istenir.

Ipotekli tapu devri nasıl yapılır?

Banka, mevcut kredi borcunu konutu satın alacak kişiye devreder. Gayrimenkulü satan kişinin kredi borcu kapanmış olur. Ev üzerindeki ipotek ise devam eder. Evin yeni sahibi, kredi taksitlerinin tamamını ödediği zaman bankaya başvurarak fek yazısı alır ve tapu devir işlemini gerçekleştirebilir.

Tapuda ipotek varsa satış nasıl yapılır?

Tapuda ipotekli olarak ev satış işlemi yapılıyor ve blokeli çek satıcıya veriliyor. Satıcı, blokeli çek ile alacağını bankadan tahsil ediliyor. Konut kredisi borcu olunan bankaya, daha önce hesaplanan toplam kapama tutarı yatırılıyor ve tapu üzerinden ipoteği kaldırmak için yazı alınıyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ev Aletleri Ne Kadar Elektrik Harcar?

Evi ipotek edip ne kadar kredi çekebilirim?

Kredinin limiti, ipotek alınacak gayrimenkulün ekspertiz değerinin %80’i ile sınırlıdır.

Ipotekli ihtiyaç kredisi nasıl alınır?

Koşullar

 1. 18 yaşından büyük olunmalı, risk ve istihbaratta olumsuzluk olmamalıdır.
 2. Gelir belgelenmelidir.
 3. Kredinin taksiti, hane halkı aylık ortalama gelirinin %50’sini geçmemelidir.
 4. Teminat olarak konut/işyeri ipoteği alınır.
 5. Kredi hayat sigortası yaptırılır.

Tapu ile kredi çekilir mi?

Belirli şartları karşılamanız durumunda hisseli tapu üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkündür. Hisse sahiplerinin hepsinin krediye kefil olması ya da hisseli tapunun tek tapuya dönüştürülmesi bankaların en çok talep ettikleri şartlardır.

Hangi banka ipotekli kredi veriyor?

İpotekli Kredi Veren Bankalar

 • İş Bankası
 • Denizbank.
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank.
 • Finansbank.
 • Vakıfbank.
 • Yapı Kredi.

Ipotekli tapu devri yapılır mı?

TMK’ ya göre taşınmaz üzerinde ipotek kurulması taşınmaz malikinin tasarruf yetkisini sınırlandırmaz. Bu nedenle taşınmazı üzerinde üzerinde rehin tesis edilen borçlu ya da üçüncü kişi, bu taşınmazı bir başka üçüncü kişiye devredebilecektir.

Tapudan ipotek kaldırma işlemi ne kadar sürer?

İpotek fek yazısı süresi bankaya verilen dilekçe gününden itibaren bir yada iki gündür. Ayrıca alınan ipotek fek yazısının noter onayından sonra bir yıl içerisinde Tapu Sicil Müdürlüğüne götürülerek sicile işletilmesi de önemli bir konudur

Ipotekli tapu satılabilir mi?

İpotekli taşınmaz, malikin talebi ile ipotek alacaklısının herhangi bir iznine bağlı olmaksızın devredilebilir veya kısmen bir parçası da satılabilir. Borcun ifa edilmemesi halinde ipotek alacaklısı, ipoteğin paraya çevrilmesi talebi ile takip başlatacak olup ipotekli taşınmazın satışını isteyebilecektir.

Evde ipotek var mı?

diyorsanız; bir evin ipotekli olup olmadığı tapu senedinde belirtilmiyor. Bu durumda yapmanız gereken, Tapu Müdürlüğü’ne gidip, sayfaya bakmanız. Söz konusu gayrimenkulün ipotekli olup olmadığı ‘İpotekler Hanesi’ sütununda yazıyor. Bu sütuna bakarak, gayrimenkulün ipotek durumunu öğrenmeniz mümkün.

You might be interested:  FAQ: Ev Yapımı Pide Nasıl Olur?

Tapuda ipotek işlemi nasıl yapılır?

Bir ipoteğin yapılması için ortada bir kazanım bedelinin olması, tarafların anlaşmış olması ve tapu memurunun resmi sözleşme yapması gerekmektedir. Bu konuda bir tescil işleminin yapılması bir karine teşkil etmesi anlamına gelmektedir. Alacağın sona ermesi ile birlikte ipotek sözleşmesi de ortadan kalkacaktır.

İpotek tapu harcı ne kadar?

(Tacirler arası ipotek tesis işlemlerinde bu fıkraya göre hesaplanan harçlar yüzde elli oranında uygulanır.) (143,60 TL.) Tapu siciline tescil yapılmaması halinde de bu harcın tahsili aynı esaslar dahilinde yürütülür. (143,60 TL.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector