FAQ: Krediye Uygun Ev Ne Demek?

Bankalar ve çeşitli kredi kurumları, konut sahibi olmak isteyenlere konutun değerine göre belirlenen oranda kredi verir. Konutun krediye uygun olabilmesi için tapusunun ve kat irtifakının olması, binanın yasal düzenlemelerde belirtilen kriterlere uygun olarak inşa edilmiş olması gerekir.

Krediye uygun daire nasıl olur?

Banka tarafından konut kredisine uygun görülmek için satın alacağınız konutun kat mülkiyeti ya da kat irtifaki tapusunun bulunması gerekir. Kredi miktarınız, gelir seviyenize ve ekspertiz raporunun sonucuna göre belirlenmektedir. Yani evin değerinin fazla olması durumunda yeterli kredi çıkmayabilir.

Ev alırken krediye uygun değil ne demek?

Krediye uygun ev ne demek? Evin projede teras olarak görünen kısmı eğer sonradan projesiz olarak içeri alınmış ve odaya dahil edilmişse bu eve kredi çıkmaz. Eski binaların bir çoğu projeye göre yapılmadığından kat irtifakı yoktur. Bu nedenle bir çok eski binada yer alan daireler krediye uygun değildir.

Kaç yıllık binalara konut kredisi verilir?

Konut kredisi şartları arasında yer alanlardan biri de konut kredisi için bina yaşı şartıdır. Konut kredisinde bina yaş sınırı bulunmakla beraber bu yaş sınırı bankalar arasında farklılıklar gösteriyor. Konut kredisinde bina yaşı bankalar arasında 20 ile 25 yıl arasında değişiklik gösteriyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Ev Tozu Akarlarından Nasıl Kurtuluruz?

Bir eve ne kadar kredi çıkar?

Konuta gelerek değer biçen eksperin belirlediği değerin yasal olarak en fazla %80’ini banka konut kredisi olarak verebilir. Örneğin, bankanın göndereceği eksperin 200 bin TL değer biçtiği bir eve en fazla 160 bin TL bir konut kredisi kullandırılabilir.

Hangi daireler krediye uygun değildir?

Tapusu bulunmayan, hasarlı veya çok eski binalardaki evler için kredi verilmez. Bankalar, konut kredisi verirken evin üzerine ipotek koyma yöntemiyle teminat talebinde bulunur. Evin ipotek altına alınabilmesi için konutun kat irtifaklı olması şarttır. Kat irtifakı bulunmayan evler için bankalar kredi vermez.

Hangi dairelere kredi çıkmaz?

Konutun belirli bir tamamlanma oranına sahip olması gereklidir. Bankalara göre bu oran değişiklik göstermekle birlikte %80’in tamamlanmış olması gerekir. Almak istediğiniz konutun niteliği tapuda “mesken” olarak geçmelidir. Dükkan, depo vb. niteliklere sahip olması durumunda konut kredisi kullanılamaz.

Kat irtifakı olan dairenin iskanı var mıdır?

Kat irtifaklı binalar onaylı projesine uygun biçimde yapılması halinde sonradan iskan alabilir. Ancak iskanın tüm apartman için alınması gerekli olduğu için iskan alırken tüm kat maliklerinin birlikte belirli bir masrafı karşılamaları gerekmektedir.

Kat mülkiyetli ev alınır mı?

Kat mülkiyeti olan tapuya ait taşınmazın iskan belgesi bulunurken kat irtifakı tapusunda ise iskansız daire satışı yapılır. Bu nedenle ev alırken mutlaka tapunun üzerinde kat mülkiyeti ibaresi olup olmadıği incelenmeli ve mülkiyet kurulan tapu tercih edilmelidir.

Kat irtifakı olan eve kredi verilir mi?

Kat irtifakı yapılmış olan ve tapu dairesinden alınmış olan belgeler olduğunda krediye uygun hale gelerek inşaat başlayabiliyor. Kat irtifakı olmayan hiçbir binaya bankalar tarafından kredi çıkmamaktadır. Kredisi çıkan konutlarda ödemelerin bankaya eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir.

You might be interested:  FAQ: Imarlı Arsaya Ev Nasıl Yapılır?

Kaç yaşındaki daireye kredi çıkar?

Çoğunlukla genel bir kıstasla 20 yaşına kadar olan evlere konut kredisi tavsiye ediliyor. Ancak bankaların ekspertiz yaparak bunu daha net değerlendirmesi mümkündür. Zira bazı evler yaşlı olmasına karşın şehrin en işlek noktalarından birisinde olabilir.

Kaç yaşına kadar konut kredisi verilir?

Konut kredisi kullanabilmek için maksimum yaş sınırı 65’tir. Konut kredisi kullanacak kişinin yaşı ve kredinin vadesi toplamı 70’i aşmaması gerekiyor. Örneğin 65 yaşındaki kimselerin kullanabileceği kredinin vadesinin maksimum 5 yıl olması gerekiyor.

Hangi evlere konut kredisi verilir?

Kat mülkiyeti, kat irtifakı tapusu sonrasında alınmaktadır. Bu sebeple kat mülkiyeti alınmış konutlar öncelikli olarak tercih ediliyor olsa da, kat irtifakı bulunan konutlara da kredi verilebilmektedir.

Evin tamamına kredi çıkar mı?

Evet, evin tamamına kredi alabilirsiniz, ancak hiç peşinat talep etmeden bankalardan konut kredisi alabilmeniz için bankaların talep ettiği şartların başından ipotek değeri olan bir adet mahzen ( ev ) gelmektedir.

300 Bin Tl’lik Eve ne kadar kredi çıkar?

Kredi Hesaplama – 300.000 TL Konut Kredisi 120 Ay Vadeli 300.000 TL Konut kredisinin geri ödemesi, 120 ay vade ve % 1,14 faiz oranı ile toplam 552.053,47 TL ‘dir. Ortaya çıkan ödeme planına göre aylık taksitler 4.600,45 TL tutarındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector