Hızlı Cevap: Ev Kira Vergisi Ne Kadar?

Evi kirada olan ne kadar vergi öder?

Gerçek kişiler tarafından işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen gelirler tevkifat ( vergi kesintisi, stopaj) kapsamındadır. Bu vergiyi, kirayı öderken kiracılar kesiyorlar. Oran yüzde 20 olarak uygulanıyordu. Ancak 31 Temmuz tarihinden itibaren oran geçici olarak yüzde 10’a düşürüldü.

Ev kira vergisi ne kadar 2021?

2021 yılında elde edilecek konut kira gelirlerinin 7.000 lirası gelir vergisinden müstesna. 2020 yılı gelirleri için bu tutar 6.600 lira idi. Bu tutarı geçmeyen konut kira gelirlerinin beyan edilmesi gerekmiyor.

Konut kira vergisi yüzde kaç?

130.000 Türk Lirasına kadar olan kira gelirinden 53.000 lirası için 9400 lira fazlası için yüzde 27 oranında vergi alınır. 650.000 lira kira gelirinin 130 binlik kısmından 30. 190 TL, fazlası için yüzde 35 oranında vergi alınır. 650.000 TL’den daha fazla olan kira gelirlerinden 650.000 lirası için 212.190 TL ve fazlası

Kimler kira gelir vergisi ödemez?

Kimler kira gelir vergisi ödemez? Gelir Vergisi Kanunu kapsamında yer alan hükümlere göre her kira geliri elde eden kişiler, direkt vergi yükümlüsü olmuyor. Elde edilen kiraların belirlenen istisna tutarından az olması halinde, kira gelir vergisi ödenmiyor.

Kimler kira gelir vergisi ödemez 2021?

Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleridir. 2020 yılı için mesken kira gelirlerinin 6.600 TL’si, 2021 yılı için ise 7.000 TL’si gelir vergisinden istisnadır. Bu tutarın altında kalan mesken kira gelirleri için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmez.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ev Sahibi Nasıl Olabilirim?

1 evi olan gelir vergisi öder mi?

Emlak Vergisi ‘nin ilk taksit ödemeleri devam ediyor. Bütün gayrimenkul sahipleri bu vergiyi ödemekle yükümlü olsa da muaf olan büyük bir kesim de var. Hiç geliri olmayanlar, emekliler, gaziler, şehitlerin dul ile yetimleri ve engelli vatandaşlar, tek evi varsa Emlak Vergisi ödemez.

Kira beyanı nasıl verilir 2021?

Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir? Kira gelir beyannamesinin elektronik ortam üzerinden gönderildiğinden mükelleflerin vergi dairesine gitmeden Hazır Beyan Sistemine giriş yapmaları yeterlidir. Bu sisteme www.gib.gov.tr web adresi üzerinden ulaşılıyor ve yıllık kira geliri tutarı girilerek beyanname oluşturuluyor.

Kira gelir vergisi nasıl hesaplanir?

Bu yöntemde hesaplama yapılırken yıllık kira bedelinden, işlem yapılan yılın istisna bedeli düşülür ve kalan tutarın %15’i yine kalan tutardan çıkarılır ve bu tutar vergiye tabi tutar olarak belirlenir. Son olarak tutara o yılın damga vergisi eklemesi yapılır.

2020 kira muafiyeti ne kadar?

2020 yılına ilişkin beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan tam mükelleflerden 2020 yılında elde ettiği konut (mesken) kira geliri, 6.600 TL’lik istisna tutarını aşanlar Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi vereceklerdir.

Hangi durumlarda kira vergisi ödenmez?

Yani konut olarak kiraya verilen gayrimenkullerden 2020 yılında 6 bin 600 TL’den daha az kira alındıysa beyanname vermeye gerek yok. Yıllık kira, bu tutarı aşarsa aşan kısmın gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilir. Birden fazla konuttan kira geliri söz konusuysa her biri için istisnadan faydalanılamaz.

Hangi giderler kira gelirinden düşülür?

Kira gelirlerinin beyanında indirilecek giderler

  • Aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri.
  • İdare giderleri.
  • Kiraya verilen mal ve haklara ait sigorta giderleri.
  • Faiz giderleri.
  • Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin %5’i.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Ev Sahibi Kiraciyi Nasil Çikaririm?

Kira gelir vergisi beyannamesini kimler verir?

Kira gelirleri için hangi mükelleflerin beyanname vereceği de belirlendi. Buna göre, beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret mükelleflerden, bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri 2020 yılı için belirlenen istisna tutarı olan 6 bin 600 lirayı aşanlar beyanname verecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector