Hızlı Cevap: Ev Sahibi Hangi Durumlarda Kiracıya Ihtar Çekebilir?

Kira sözleşmesi olduğu halde ev sahibi kiracıyı çıkarabilir mi?

Kontrat süresi dolmadan kiracının tahliye edilemeyeceğini belirten Avukat Mahir Orak, “ Sözleşme bitmeden kiracının çıkarılması söz konusu olamaz. Ayrıca ev sahibinin izni olmadan konutta ciddi bir değişiklik yapılması gibi sözleşmeye esaslı bir aykırılık olunması durumunda kiracı tahliye edilebilir.

Kiracıya çıkması için ihtarname ne zaman çekilir?

Kanun gereğince yeni mülk sahibi, eğer kira kontratına istinaden tapuda şerh yoksa, tapu devri yapıldıktan sonra bir ay içinde kiracıya ihtarname göndermelidir. İhtarname gönderildikten sonra eğer kira sözleşmesinin bitimi 6 aydan uzun süreli ise kiracı 6 ay içinde evi boşaltmalıdır.

Ev sahibi hangi durumlarda kiracıyı evden çıkarabilir?

Ev satışından sonra ev sahibi, kiracıya ihtarname çekerek 6 ay içinde evden çıkmasını talep edebilir. Kiracının eve özensiz davranması ve komşularla iyi geçinmemesi durumunda ev sahibi, kiracının tahliyesini isteyebilir. Borcun ödenmemesi durumunda ev sahibi, sözleşmeyi fesh ederek kiracıyı evden çıkarabilir.

Kiracıya ihtarname hangi durumlarda çekilir?

Temerrüt Nedeniyle Tahliye Davası Kiracının bu yükümlülüklerine aykırı davranması kiraya verene, sözleşmeyi feshetme imkanı tanır. Bunun için kiracıya yazılı ihtarda bulunulmalı ve ödeme yapması için en az otuz gün süre verilmelidir. Verilen sürenin sonunda kiracı ödeme yapmış değilse artık dava açılabilir.

You might be interested:  Ev Tipi Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Kira sözleşmesi yoksa ne olur?

Kira sözleşmesi olmayan ve dolayısı ile sözlü olarak yapılan kira anlaşmalarında da Borçlar Kanununda yer alan kira ilkeleri geçerli oluyor. Buna göre sözleşmesi olan kiracı kira bedelini ödemediği zaman nasıl tahliye ediliyorsa, sözleşmesi olmayan kiracı da o şekilde tahliye edilebiliyor.

Ben oturacağım diye kiracıyı çıkarabilir mi?

Yani ‘Oğlum, kızım ya da kendim oturacağım ‘ demesi. Bu türden tahliyede ise 3 yıl kiraya veremezsiniz. Bu maddelerden herhangi oluşmamışsa kira sözleşmesinin süresi dolsa da kiracı tahliye edilemez.”

Kiracıya kaç ay önceden haber vermeli?

2012 yılında Borçlar Kanunu’nda değişiklik yapılarak sözleşme uzama süresinin en fazla 10 yıl olarak kabul edilmiştir. Bu sürenin sonunda mal sahibine haklı gerekçe ileri sürmesine gerek olmadan kiracısını tahliye etme hakkı getirildi. Bu hakkın kullanılabilmesi için 3 ay önceden ihtarname gönderilmesi gerekiyor.

Kirasını düzenli ödeyen kiracı nasıl çıkarılır?

Kira ödemeyen kiracının tahliyesi bakımından ilk yol, bir kira dönemi içinde kiracıya kirasının ödememesi nedeniyle iki haklı ihtar gönderilmesi durumunda taşınmazın bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesinde tahliye davası açılması suretiyle tahliyedir.

Kira kontratı bittikten sonra kiracı ne kadar süre oturabilir?

Kiracı tahliye süresi, kiracının kira kontratının bitimine 15 gün kala evi boşaltacağını bildirmesi ile başlar. Kiracının gayrimenkul sahibine evi boşaltacağını belirttiği tarihe uyması gerekir.

Ev sahibi kiracıyı istediği zaman çıkabilir mi?

Türk Borçlar Kanunu madde 325 düzenlemesine göre kira sözleşmesi bitmeden evden çıkmak mümkündür ancak burada kiracının hukuki sorumluluğu doğar. Bu şu anlama geliyor, sözleşme dolmadan tahliye mümkün olsa da kiracı bir süre daha kira borcunu, aidatı, ortak giderler varsa bunlar vb. yan giderleri ödemek zorundadır.

Kiracı ev sahibini kime şikayet edebilir?

KİRACILAR EV SAHİPLERİNİ MALİYE’YE ŞİKAYET EDEBİLİRLER Bu bildirimin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimi hemen harekete geçer. Öncelikle yapılan ihbarın doğru olup olmadığı araştırılır. Doğru olması durumunda ev sahibi hakkında inceleme başlatılır. Kira geliri konusunda kiracıdan da bilgi edinilir.

You might be interested:  Soru: Ev Interneti Nasıl Hızlandırılır?

Kiracı evde bozulan musluğu kim yaptırır?

Bu sebeple kiracının kullanımı sırasında evde çıkan arızaları gayrimenkul sahibi gidermekle yükümlüdür. Bu arızalar, tesisat ya da kombi gibi demirbaş eşyalarda gerçekleştiği takdirde tamir bedelini gayrimenkul sahibi öder.

Kiracıya 2 ihtar ne zaman çekilir?

İki Haklı İhtar Nedeniyle Tahliye Davası Kiracının bir kira yılında muaccel olan iki farklı aya ait kira borcunu ödememesi üzerine ayrı ayrı iki ihtarname gönderilmek suretiyle kira sözleşmesinin sona ermesinden itibaren 1 ay içinde kiracı tahliye davası açılır.

Kiracıya çekilen ihtarname ücretini kim öder?

Öncellikle kiracıya ihtarname çekmesi gerekiyor. İhtarname ücreti olarak tek sayfa ihtarname için noterliğe ortalama 100 TL. ödüyor. Ki bu ihtarname bedelinin çok büyük bir kısmı devletin aldığı bedeldir. İhtarnameye rağmen kiracı kira bedelini ödemiyor.

Kiracı hangi şartlarda tahliye edilir?

Ev sahibi bir sözleşme dönemi içinde kiranın ödenmemesinden dolayı iki defa haklı şekilde ihtar göndermişse, kira döneminin sonunda tahliye hakkı oluşuyor. Kiracı evi özensiz kullanır, zarar verir veya komşularını rahatsız edecek şekilde davranışlar sergileyip gürültü yaparsa tahliye için geçerli şartlar oluşmuş olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector