Inşaattan Ev Alırken Nasıl Sözleşme Olmalı Ve Yapmalı?

Topraktan ev alırken müteahhitle nasıl sözleşme yapılır?

Öncelikle topraktan daire alırken mutlaka ve mutlaka noterden müteahhitle “taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ” imzalayınız. Müteahhitle “adi bir kağıt” üzerinde yapacağınız sözleşme size daire tapusunu alma hakkı vermez; sadece verdiğiniz parayı geri alma hakkı verir. Noter masrafından kaçınmayınız.

Inşaattan ev alırken nelere dikkat etmeli?

İnşaat hakkı ve imar durumuyla ilgili hususları öğrenmek, Gayrimenkulün konumu, fiziki durumu, projeye uygunluğu hakkında bilgilenmek, Ulaşım özellikleri, bölgenin gelişme hızı ve alt yapı sorunları gibi konularda güvenilir verilere sahip olmak açısından oldukça önemlidir.

İnşaat halindeki binaya tapu verilir mi?

İnşaatı tamamlanmış ve iskanı alınmış bir binadan konut satın alacaksanız kat mülkiyeti tapusu almalısınız. Bu tapu, aslında sizin evin tam olarak sahibi olduğunuzu gösteren bir belge ve bununla birlikte eviniz, daire numaranız net olarak belli olur.

Topraktan ev almak riskli mi?

Topraktan ev almanın en büyük risklerinden bir tanesi de müteahhit veya müteahhit firma tarafından binanın ve dairenin sizin için de uygun olan ve planlanan zamanda teslim edilmesidir. Bu nedenle müteahhit ya da müteahhit firma ile anlaşmaya varırken, mutabık kalınan teslim tarihine dikkat edilmelidir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Banka Borcu Olan Ev Nasıl Satılır?

Topraktan daire satışı nasıl olur?

Ortada bina yokken müteahhitin kendi bağımsız bölümlerini satma hakkı oluyor. Satışını gerçekleştirdiği daireleri topraktan satış yapmış oluyor. Bu şekilde satılan dairelere de ” topraktan daire ” deniliyor. Satış sürecinde alıcı ile aralarında bir sözleşme imzalaması gerekiyor.

Müteahhit topraktan evi bitirmedi ne yapmali?

Yaptığınız sözleşmeye müteahhit tarafından uyulmadığını, binayı eksik veya hiç yapmadığını tespit ettiğinizde ilk olarak yapmanı gereken ihtarname göndermek olmalıdır. Noter aracılığıyla sözleşmede yar alan ve yerine getirilmeyen müteahhit yükümlülüklerini tespit ederek müteahhite ihtar gönderebilirsiniz.

Konut alırken tapuda ve ödemede nelere dikkat etmeli?

Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Tapuda kaydına bakın!
 • Gayrimenkulün kime ya da kimlere ait olduğu,
 • Gayrimenkule ilişkin hisse oranları,
 • Üzerinde irtifak (kullanım) hakkı olup olmadığı,
 • İpotekli olup olmadığı,
 • Satışa engel bir tedbir kararı bulunup bulunmadığı,
 • Kat irtifakının kurulup kurulmadığı,

Ev alırken hangi cephe olmalı?

Ev alırken hangi cephe daha iyi sorusunun bir cevabı güney cephedir. Özellikle kuzey cepheli evlere kıyasla güney cepheli evler ısınması daha kolaydır ve hane halkı için bu durum daha ekonomiktir. Güney cepheli evler güneşi en iyi alan evlerdir. Bu nedenle çoğu zaman güneş kaynaklı ev daha sıcak olmaktadır.

Ikinci el konut alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İKİNCİ EL EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 1. Alacağınız ikinci el evin tapusuna dikkat edin.
 2. Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidilerek, konuta ait tapu kütüğündeki mevcut kayıtlar incelenmeli.
 3. Deprem gerçeği unutulmamalı.
 4. Konutu yapan firma araştırılmalı.
 5. Bölgenin gelişim yapısı dikkate alınmalı.

Ev inşaat bitmeden tapu verilir mi?

inşaat bitmeden tapu verilir mi Haberi Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince; Anagayrimenkulün tümünün mülkiyeti kat mülkiyetine çevrilmeden o gayrimenkulün yalnız bir veya birkaç bölümü üzerinde kat mülkiyeti kurulamıyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Sıfır Ev Kredileri Ne Kadar?

İnşaat halindeki binanın tapusu ne zaman alınır?

Kat irtifakı tapusu inşaat başlangıcı itibari ile alınabilir ve iskan alınana kadar kullanılması gereken tapudur. İskan alınması halinde kat mülkiyetine geçilmesi yasal olarak zorunludur.

Evin oturma izni olmadan tapu alınır mı?

Bir arsa üzerinde inşaat çalışması tamamlanan yapının kullanılabilmesi için iskan gerekli oluyor. İskan olmadan, taşınmaz inşaatı resmi olarak bitmiş kabul edilmiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector