Sık sorulan: Ev Sahibine Ihtarname Nasıl Çekilir?

Postaneden ihtarname nasıl çekilir?

PTT yoluyla ihtarname gönderilmek isteniyorsa, İadeli Taahhütlü olarak göndermeniz gerektiğini ve yanı sıra taahhüt kısmına içeriğinin ihtarname olduğunu yazmanız resmi açıdan önem taşır. Bununla birlikte karşı taraf, dava sırasında gelen zarfın boş çıktığını ve konuyla bir ihtarname almadığını söyleyebilir.

Borçluya ihtarname nasıl çekilir?

İHTARNAME NASIL ÇEKİLİR? İhtarname noter aracılığıyla gönderilir. İhtarnamenin hukuki olabilmesi için yasaya uygun olması gerekmektedir. İhtarnamenin çekilebilmesi için sözleşmede konulan ödeme zamanının geçmesi gerekmektedir. Alacaklı olan kişi muhatabına ihtarname çekmezse alacağına faiz işlenmemektedir.

Noterden ihtar çekmek ne kadar?

İhtarnameyi kriterlere uygun olarak yazıp kendiniz de noterden ihtar edilene gönderebileceğiniz gibi avukat vasıtasıyla da gönderebilirsiniz. 2020 yılı için Noter İhtarname Ücretleri 155,00 ₺’den başlayıp 1.000,00 ₺’ye kadar türüne göre çeşitlilik göstermektedir. Net ücreti en yakın noterden öğrenmek mümkündür.

Noterden işverene ihtarname nasıl çekilir?

İhtarname yasal olarak noter aracılığıyla gönderilmelidir. İhtarname hazırlarken:

  1. İşverenin isim ve soyadı, açık adresi,
  2. İşçinin adı soyadı ve açık adresi,
  3. İhtar konusu,
  4. İmza,
  5. Belge ve kanıtlar,
  6. Tebliğ şerhi,
  7. Noterin imzası ve mührü,
  8. Tarih yazılmalıdır.

Ihtarname PTT ile gönderilir mi?

İhtarname PTT kanalıyla APS ya da iadeli taahhütlü olarak da gönderilebilir. PTT aracılığıyla gönderilen ihtarname zarfının içinin boş olduğunun karşı tarafça yani borçlu her zaman iddia edebilir.

You might be interested:  FAQ: Ev Yapımı Krema Nasıl Yapılır?

Ihtarname nasıl geçerli olur?

İhtarname mutlaka noter aracılığı ile çekilmelidir. İhtarname yasaya uygun olarak hazırlanmalıdır. Sözleşme tarafından konulan ödeme zamanın geçmesi takdirde ihtarname çekilir. Eğer alacaklı kişi muhatabına ihtarname çekmez ise bu kişinin alacağına faiz işlenmez.

Ihtarname kaç gün içinde çekilmeli?

Noter aracılığıyla yollanan ihtarname ortalama 1-15 gün arasında ulaşır ancak duruma göre bu süre değişiklik gösterebilir. İhtarnamenin APS ile gönderilmesi durumunda ise ortalama 1-2 gün içerisinde ihtarname gidecektir.

Ihtarname masrafı istenebilir mi?

İşçi haklarını almak için noterden ihtarname çekmektedir. Bunun masrafını işçi peşin olarak notere veya avukatına ödemektedir. İhtarname sonrası işçi haklarını İş Mahkemesinde dava ederek haklı çıkmış olursa ihtarname masrafını da karşı taraftan alabilecektir.

Ihtarname süreci nedir?

İhtarname, yasal anlamda zorunlu kılınan hukuki işlemlerde karşı tarafı söz konusu işlemle ilgili olarak temerrüde düşüren ve/veya aynı işleme ilişkin olarak faiz başlangıcını belirleyen ve karşı tarafa ulaştırılması gereken bir hukuki işlemi ifade etmektedir.

Noterden ihtar çektikten sonra ise gidilir mi?

Genel olarak ifade etmek gerekirse; ihtarname çekildikten sonra 15 günlük süre tamamlanana kadar beklenmelidir. Sonrasında karşı tarafın işlem başlatmaması üzerine gerekli yasal yollara başvurulabilir.

Noterden ihtarname geldi ne yapmalıyım?

Şu şekilde toparlarsak; Noter kanalı ile tarafınıza gönderilmiş bulunan bir ihtarnameye karşı süresi içinde itiraz etme hakkınızı kullanabilirsiniz. İtirazı ise iddiaların gerçek dışı olduğuna dair beyanlarınızı içeren bir cevabi ihtarnameyi yine noter kanalıyla göndermek suretiyle etmenizi tavsiye ederiz.

Noterden ihtar çekme ne demek?

İhtarname, bir kişinin hukuksal boyutu olan her türlü durum için, muhatabı olduğu karşı tarafa sözleşme, kanunlar, gelenek ve görenek ile doğan hak ve taleplerinin yazılı olarak sunulmasına denir. Kişinin hak ve talepleri ile ilgili karşı tarafa haber verilmesi olarak da nitelendirilir.

You might be interested:  Ev Hanımları Nasıl Vize Alabilir?

Işçi ihtar çekmek zorunda mı?

İşçi, işverenine göndereceği ihtarname ile kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai alacağı, ücret alacağı, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil alacağı vs. gibi işçilik alacaklarını da istemelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector