Sık sorulan: Ev Yapımı Sirke Nasıl Olur?

Ev yapımı elma sirkesi nasıl yapılır?

Yapılışı:

 1. Elmalar dörde bölünür, büyükse biraz daha küçük kesilir.
 2. Çekirdekli kısımlar çıkarılır.
 3. Kavanozun yarısını kaplayana kadar yerleştirilir ve nohut eklenir.
 4. Üzerine içme suyu doldurulur.
 5. Çıkacak gaz için bir parça boşluk bırakmak gerekir.
 6. 1 çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır.

Ev yapimi sirke nasil olur?

Sirke yapımında kullanacağınız meyvelerin çürük kısımlarını ayıklayın ve bol su ile yıkayın. Meyveleri dilimledikten sonra temiz içme suyunu hazırlayın. Sterilize edilmiş cam kavanozların içerisine meyve, nohut, bulgur ve balı ilave edin. Malzemelerin içerisine su ekledikten sonra plastik bir kaşıkla karıştırın.

Ev yapımı sirke kaç günde olur?

Bu 20 günlük sürecin sonunda kavanozun üstünde jelimsi kıvamda ve opak bir tabaka oluşur. Bu tabaka sirkenin mayası olan sirke anasıdır. Sirke anası bir kaba alınarak daha sonraki sirke yapımında kullanılır.

Hakiki elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma Sirkesi Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Elmalarınızı güzelce yıkayın.
 2. Önceden temizlenmiş ve içi kuru büyük boy cam bir kavanoza elma dilimlerini yerleştirin.
 3. Elma dilimlerinin üzerine içme suyunu ekleyin.
 4. Kavanozun üzerini hava alan pamuklu bir tülbentle kapatıp iple ya da lastikle sıkarak sabitleyin.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Ev Kredisi Almak Için Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Elma sirkesine neler konulur?

Kendi elma sirkenizi yapmanız için öncelikle;

 • Elma sirkesini yapmak için en önemli malzeme olan elmayı hazır ediniz. Yaklaşık olarak 3-4 tane elma bulundurun.
 • 5-6 adet nohut.
 • Yarım çay bardağı sirke.
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker.
 • 1 çay kaşığı tuz.
 • Cam kavanoz.
 • Yeteri miktarda klorsuz içme suyunu hazır hale getiriniz.

Olmamış elmadan sirke olur mu?

Eğer bir elma ağacınız varsa,diplere dökülen çürük çarık (ama küflü olmayan ) elmalar varsa harika olur. Elmaları yeyip sadece kabuklarından sirke yapabilirsiniz.

Sirkenin olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Sirkenin bozulduğu nasıl anlaşılır? Sirkenin tam anlamıyla bozulması için asidik özelliğini kaybetmesi gerekir. Sirkenizin asit oranı düşmüş ise tüketmeniz önerilmez. Dahası, eğer rahatsız edici, sirkenin normal kokusunun çok dışında bir koku alırsanız sirkeyi atın.

Çabuk sirke nasıl yapılır?

Büyük cam kavanoza (3 litrelik ) elmaları alarak üzerine yaklaşık 2 litre su ile dolduruyoruz.Bir yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı orta kalınlıktaki kaya tuzunu ilave ededek karıştırıyoruz. Dilerseniz önce bir miktar suda eriterek ilave edebilirsiniz kavanoza. 2 yemek kaşığı elma sirkesini de ekliyoruz.

Sirke plastik kapta yapılır mı?

* Sirke yapılacak meyvelerin doğal ve olgun olması önemlidir. * Meyvelerin yıkanıp en az 4-5 saat hatta 1 gün kurutulması gerekir, çünkü sirke bakterileri meyvenin kabuğunda ve havada bulunmaktadır. * Sirke kurulacak kabın cam, sırlı toprak veya çelik olması önemlidir, Plastik kaplar tercih edilmemelidir.

Sirke kaç gün sonra süzülür?

20 gün sonunda sirke anasını alıp, süzdürerek kullanın.

Sirke süzüldükten sonra nasıl saklanır?

SİRKE SAKLAMA YÖNTEMİ: Cam veya plastik şişede ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır. Sirkeyi serin ve güneş almayan ortamda saklamak en doğrusudur. Yemeklerde kullanılacak olan sirke buzdolabında cam şişede saklanmalıdır. Temizlik ve dezenfektan için kullanılacaksa plastik şişelerde serin ortamda saklanabilir.

You might be interested:  Ev Yapımı Beyaz Sirke Nasıl Yapılır?

Sirke kaç derecede oluşur?

Asetik bakterilerin elma sirkesini işleme sıcaklığını belli kaynaklar 29 derece olarak veriyor. Sirke oluşumu için verilen ideal sıcaklıksa 15-25 derece arası. Bakteriler 15 derecenin altında işlerini yapamıyor.

Ev yapımı sirkeye tuz konur mu?

Bir çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır. Arada bir tahta kaşıkla karıştırmak faydalı olur. Sirke sinekleri oluşmaya başladığı zaman, elma posası süzülüp atılır. Posayı ayırdıktan sonra sirkeye bir çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz daha eklenip karıştırılır.

Ev yapımı elma sirkesi nereden alınır?

Doğal elma sirkesini temin etmek için dilerseniz aktarları, dilerseniz de doğal ürünlerin satıldığı mağazaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca marketlerde de Doğanay, Kemal Kükrer gibi popüler markaları bulabilirsiniz. Doğal organik sirkeleri farklı boyda plastik ve cam ambalajlar içinde bulabilirsiniz.

Keskin sirke nasıl yapılır?

Üzüm, elma, vişne, şeftali hangisi olursa fark etmez, güzelce yıkayın. İçinde küflü olan varsa ayırın. Bir kavanoza yerleştirin, hafif bastırın, üzerini geçecek kadar su koyun. Varsa 1 çay bardağı organik sirke ekleyin, yoksa hiçbir şey eklemeseniz de en geç 2 ay gibi bir sürede sirkeniz oluşacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]