Sık sorulan: Kredi Çıkmayan Ev Nasıl Alınır?

Kredi çıkmayan ev alınır mı?

Başvuruda bulunmamış veya müteahhitin masraftan kaçınmak amacıyla almadığı binalarda kredi kullanamasanız da daire almanın bir sakıncası yok.

Krediye uygun olmayan ev için nasıl kredi çekilir?

Tapusu bulunmayan, hasarlı veya çok eski binalardaki evler için kredi verilmez. Bankalar, konut kredisi verirken evin üzerine ipotek koyma yöntemiyle teminat talebinde bulunur. Evin ipotek altına alınabilmesi için konutun kat irtifaklı olması şarttır. Kat irtifakı bulunmayan evler için bankalar kredi vermez.

Konut kredisi hangi durumlarda çıkmaz?

Konut kredisi başvurusu yaptığınızda, ilgili banka tarafından gönderilen eksper, satın almak istediğiniz evi inceler. Eğer satıcı, size ev hakkında yeterli bilgi vermediyse ya da sizi yanlış bilgilendirdiyse, eksper raporunda çıkan olumsuz değerlendirme nedeniyle başvurunuz reddedilebilir.

Bir evin krediye uygun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Tapu kaydında nitelik mesken olarak geçmelidir. Yapıların tapu kayıtlarında bulunan bağımsız bölüm seçeneğinden tapu bilgileri incelenebilir. Kredi başvurusu yapılacak konutun belediye tarafından onaylanmış planı ve projeye uygunluğu etkili faktörler arasındadır. Kat mülkiyeti, kat irtifakı, projeye uygunluğu belirler.

Kat mülkiyeti tapusu olmayan ev alınır mı?

İSKANSIZ DAİRE ALINIR MI, KAT İRTİFAKI OLMAYAN EV ALINIR MI, KREDİ ÇIKARI MI? Yasal olarak iskansız daire satışı mümkündür. Yani iskanı olmayan evin satışı yasak değildir. Kredi konusunda ise çoğu banka farklı prosedörler uygulamakta olup genelde bankalar iskansız daireye konut kredisi vermemeyi tercih etmektedir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Istanbul Ters Ev Nerede?

Hangi eve kredi verilmez?

Konutun belirli bir tamamlanma oranına sahip olması gereklidir. Bankalara göre bu oran değişiklik göstermekle birlikte %80’in tamamlanmış olması gerekir. Almak istediğiniz konutun niteliği tapuda “mesken” olarak geçmelidir. Dükkan, depo vb. niteliklere sahip olması durumunda konut kredisi kullanılamaz.

Kat mülkiyeti yoksa ne olur?

Kat mülkiyeti almazsanız ceza ödersiniz İskan belgesi, yapının inşaatının bittiğini ve kullanılabilir hale geldiğini gösteren belge anlamına gelir. Bu tapu, aslında sizin evin tam olarak sahibi olduğunuzu gösteren bir belge ve bununla birlikte eviniz, daire numaranız net olarak belli olur.

Müstakil evlere kredi veriliyor mu?

Müstakil Eve Kredi Verilir mi? Yapı kullanım izinlerine dikkat edilerek müstakil evlerin ipotek olarak gösterilmesi mümkün. Müstakil eve kredi veren bankalar da olduğu için bu konuda herhangi bir sorun yaşamanız mümkün olmayacaktır. Kat mülkiyeti ile kat irtifaklı olacak şekilde izin belgeleri alınmak zorundadır.

Hangi binalar krediye uygun?

Kat mülkiyeti, kat irtifakı tapusu sonrasında alınmaktadır. Bu sebeple kat mülkiyeti alınmış konutlar öncelikli olarak tercih ediliyor olsa da, kat irtifakı bulunan konutlara da kredi verilebilmektedir.

Ev kredisi kimlere çıkmaz?

Bankalar kredi kullanacak kişinin aylık gelirini belgelemesini ister. Eğer ücretli çalışansanız zaten SGK dökümünüz ve maaş bordronuz olacaktır. Yüksek de olsa aylık kazancınızı belgeleyemiyorsanız, kredi kullanamazsınız. Banka gelirini belgeleyemeyen kişilere kredi vermez.

Konut kredisi neye göre veriliyor?

* Düzenli gelir yani maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı. Düzenli geliriniz ne kadar konut kredisi alabileceğinizi belirleyen en önemli kriter. Peşinatı ne kadar yüksek tutarsanız, ödeyeceğiniz kredi yükü de o kadar azalır. Örneğin; 200 bin liralık değeri olan bir ev için 50.000 TL peşinata sahip olmanız gerekiyor.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ev Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ev kredisi neden çıkmaz?

Evin üzerinde ipotek, şerh veya haciz bilgilerinin olup olmadığının araştırıldığı bu işleme ‘Gayrimenkulün Tapu Tahkikatı’ denir. Tahkikat sonuçlarına göre evin üzerinde haciz olması, şerh veya daha önceden kullanılan krediye ait mevcut ipotekler, bankanın krediye olumlu cevap vermesine engel teşkil eder.

Ilanlarda krediye uygun ne demek?

krediye uygun demek banka kredisi almak istiyorsaniz tapuda sorun yok.banka kredi sartlarını tasimaktadir,tapu hisseli,ipotekli vsvs degildir demektir.yani bu evi almak icin paraniz yok banka kredisi dusunuyorsaniz diye. imar açısından problemsiz fakat belediye sınırları içinde olmayan yerler için de kredi verilmez.

Daireye kredi çıkar mı?

Tabi ki konut kredisi çıkar mı dediğiniz ev için kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmak zorunludur. Yalnız arsa tapusu var ise evin kredi ile alınabilmesi mümkün değil. Bir nevi tapusuz bir ev gözüyle bakmakla aynı açıdasınız demektir.

25 yıllık binaya kredi çıkar mı?

Konut kredisi şartları arasında yer alanlardan biri de konut kredisi için bina yaşı şartıdır. Konut kredisinde bina yaş sınırı bulunmakla beraber bu yaş sınırı bankalar arasında farklılıklar gösteriyor. Konut kredisinde bina yaşı bankalar arasında 20 ile 25 yıl arasında değişiklik gösteriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector