Soru: Ev Satışında Komisyonu Kim Öder?

Peki, ev satışında komisyonu kim öder? Emlakçılar taşınmaz mal alım satım ve kiralama gibi işlemler farklı hesaplamalar ile komisyon alıyor. Kiralamalarda yalnız kiracıdan; Bir defaya mahsus olmak üzere, Kontrat süresi ne olursa olsun, 1 Yıllık kira bedelinin yüzde 10’nu + KDV ödeniyor.

Ev satışında emlakçı komisyonu ne kadar?

Emlakçı komisyonu gayrimenkul satış işlemlerinde alıcı tarafından en fazla yüzde iki (%2) oranında, satıcı tarafından da yüzde iki (%2) olmak üzere toplam yüzde dört (%4) bir komisyon talep edebilir.

Emlakçı ev satandan komisyon alınır mı?

Emlakçı, satış sonrasında hem satıcıdan hem de alıcıdan ayrı ayrı en fazla satış bedelinin %2 + KDV’sini (%18) alabilir. Kiralama işlemlerinde “ Ev kiralarken emlakçı ne kadar komisyon alır?” sorusunun cevabı ise en fazla bir aylık kira bedeli + KDV (%18) olabilir.

Emlak komisyonu ne kadar 2020?

Gayrimenkul alım satımda komisyon bedeli yüzde 4’ü geçemeyecek. Gayrimenkul kiralamalarında ise komisyon 1 aylık kira bedelini aşamayacak.

Emlakçı komisyonu zorunlu mu?

Emlakçı komisyonu ne kadar sorusu ev sahibi ve alıcılar arasında en merak edilen sorulardan biridir. Bu sorunun yanıtı Taşınmaz Ticareti hakkında yönetmelik ile açıklanmıştır. Buna göre emlakçıya böyle bir bedelin ödenmesi zorunludur. Taraflar bunu gündeme getirmese de emlakçı hatırlatmakla yükümlüdür.

You might be interested:  FAQ: Ev Vergisi Nasil Hesaplanir?

Emlak komisyon bedeli nasıl hesaplanır?

Emlakçı Komisyonu: Gayrimenkul Kira ve Satış için Hesaplama Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’e göre emlakçı komisyonu; satış işleminde en fazla satış bedelinin %2’si ile %18 KDV’sinin toplamı kadar alınabilir. Kiralama işleminde ise en fazla bir aylık kira bedeli ile %18 KDV’sinin toplamı kadardır.

Kat karşılığı komisyon nasıl hesaplanır?

Buna göre; taşınmazı satın alan ile satan taraflardan her biri, emlakçıya en fazla satış bedelinin yüzde 2’si kadar komisyon verebilir. Yani emlakçının alacağı toplam komisyon, satış bedelinin yüzde 4’ünü oluşturur.

Emlakçı ve ev sahibinden para alır mı?

Ev sahibi ile alıcı arasında köprü görevi gören emlakçılarımız, Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre satış üzerinden; yüzde 2’si ev sahibinden, yüzde 2’si alıcıdan olmak üzere en fazla yüzde dört (KDV dahil değil), kiralama üzerinden ise; en fazla bir kira fiyatı olacak şekilde hizmet bedeli alır.

Sözleşme olmadan emlakçı komisyon alabilir mi?

Yazılı bir sözleşme bulunmaması halinde komisyon ücretine hak kazanılamayacaktır. Emlakçının / gayrimenkul danışmanının üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesine rağmen mal sahibi tarafından bertaraf edilmesi halinde hem ücret alacağına hem de (sözleşmede belirlenmişse) cezai şart alacağına hak kazanacaktır.

Emlakçı komisyonu ödenmezse ne olur?

Emlak komisyon bedeli ödenmezse sözleşme yapılmış olması nedeniyle tarafların hukuki yükümlülükleri ortaya çıkar. Eğer sözleşmede komisyon konusunda herhangi bir aykırılık bulunmuyorsa taraflar emlakçı için bu ödemeleri yapmak zorundadır. Eğer sözleşme hükümlerine uyulmazsa borç ortaya çıkacaktır.

Emlakçılar ne kadar maaş alır?

Emlak Danışmanı maaşı ortalama aylık 4.060 – TL’dir. En düşük Emlak Danışmanı maaşı 3.050 -TL, En yüksek ise 6.500 – TL’dir.

Emlakçı komisyonu ne zaman hak eder?

Borçlar Kanununda yer alan 521. madde gereğince emlakçı ancak yaptığı faaliyet sonucu sözleşme kurulursa ücrete hak kazanıyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ev Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Istanbul’da emlak komisyonu ne kadar?

ev kiralarken ödediğiniz paralardan en çok içinizi yakan. istanbulda yıllık kira bedelinin yüzde 12si tutarında emlakçıya ödenen para.

Ev satarken emlakçı zorunlu mu?

Yapılan yasal düzenlemeyle birlikte artık kiralık ve satılık daire ilanları internetten sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilebilecek. Ancak taşınmaz ticareti ile uğraşmayan vatandaşların kendi isimlerine tescilli taşınmazları satarken ya da kiralarken yetki belgesi alma zorunluluğu bulunmuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector