Soru: Ev Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sirke yapımında kullanacağınız meyvelerin çürük kısımlarını ayıklayın ve bol su ile yıkayın. Meyveleri dilimledikten sonra temiz içme suyunu hazırlayın. Sterilize edilmiş cam kavanozların içerisine meyve, nohut, bulgur ve balı ilave edin. Malzemelerin içerisine su ekledikten sonra plastik bir kaşıkla karıştırın.

Hakiki elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma Sirkesi Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Elmalarınızı güzelce yıkayın.
 2. Önceden temizlenmiş ve içi kuru büyük boy cam bir kavanoza elma dilimlerini yerleştirin.
 3. Elma dilimlerinin üzerine içme suyunu ekleyin.
 4. Kavanozun üzerini hava alan pamuklu bir tülbentle kapatıp iple ya da lastikle sıkarak sabitleyin.

Ilk defa elma sirkesi nasıl yapılır?

Yapılışı:

 1. Elmalar dörde bölünür, büyükse biraz daha küçük kesilir.
 2. Çekirdekli kısımlar çıkarılır.
 3. Kavanozun yarısını kaplayana kadar yerleştirilir ve nohut eklenir.
 4. Üzerine içme suyu doldurulur.
 5. Çıkacak gaz için bir parça boşluk bırakmak gerekir.
 6. 1 çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır.

Sirke anası Elma sirkesi nasıl yapılır?

Sirkenin kurulacağı cam kavanoz iyice temizlenir ve içine dilimlenen, doğranan meyveler koyulur. Meyvelerin arasına sirke anası eklenir ve cam kavanozun üzeri klorsuz su ile doldurulur. Kavanoz, tülbent benzeri porlu yapıya sahip materyalle kapatılarak karanlık, serin ve kuru bir alanda 2 ay kadar bekletilir.

You might be interested:  Soru: Öksürüğe Ne Iyi Gelir Ev Yapımı?

En iyi sirke nasıl yapılır?

Sirke yapımında kullanacağınız meyvelerin çürük kısımlarını ayıklayın ve bol su ile yıkayın. Meyveleri dilimledikten sonra temiz içme suyunu hazırlayın. Sterilize edilmiş cam kavanozların içerisine meyve, nohut, bulgur ve balı ilave edin. Malzemelerin içerisine su ekledikten sonra plastik bir kaşıkla karıştırın.

Ev yapımı elma sirkesi nereden alınır?

Doğal elma sirkesini temin etmek için dilerseniz aktarları, dilerseniz de doğal ürünlerin satıldığı mağazaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca marketlerde de Doğanay, Kemal Kükrer gibi popüler markaları bulabilirsiniz. Doğal organik sirkeleri farklı boyda plastik ve cam ambalajlar içinde bulabilirsiniz.

Sade elma sirkesi nasıl yapılır?

Hazırlanışı

 1. Elmaları küçük küçük doğrayıp geniş ağızlı bir kaba alın,
 2. Üzerlerini geçecek kadar su ekleyin,
 3. Balı da ekleyip karıştırın,
 4. Üzerine bir tülbent örtüp bir iple bağlayın,
 5. Güneş görmeyen serin bir ortama kaldırın,
 6. İlk bir hafta her gün, sonrasında haftada birkaç kez karıştırarak 15-20 gün kadar bekletin,

Çabuk sirke nasıl yapılır?

Büyük cam kavanoza (3 litrelik ) elmaları alarak üzerine yaklaşık 2 litre su ile dolduruyoruz.Bir yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı orta kalınlıktaki kaya tuzunu ilave ededek karıştırıyoruz. Dilerseniz önce bir miktar suda eriterek ilave edebilirsiniz kavanoza. 2 yemek kaşığı elma sirkesini de ekliyoruz.

Elma sirkesi süzüldükten sonra nasıl saklanır?

Öncelikle dikkat etmeniz gereken, sirkeyi serin ve ışık almayan bir yerde saklamak. Kiler veya erzak dolabı bu iş için uygundur. Buzdolabında saklamanız çok da şart değil. Sirkeyi açtıktan sonra şişesinden başka bir yere almanıza gerek yok, kapağını sıkıca kapatarak kendi şişesinde saklayabilirsiniz.

Olmamış elmadan sirke olur mu?

Eğer bir elma ağacınız varsa,diplere dökülen çürük çarık (ama küflü olmayan ) elmalar varsa harika olur. Elmaları yeyip sadece kabuklarından sirke yapabilirsiniz.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ev Tapu Masraflarını Kim Öder?

Ev yapımı sirkeye tuz konur mu?

Bir çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır. Arada bir tahta kaşıkla karıştırmak faydalı olur. Sirke sinekleri oluşmaya başladığı zaman, elma posası süzülüp atılır. Posayı ayırdıktan sonra sirkeye bir çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz daha eklenip karıştırılır.

Ev yapımı sirke kaç günde olur?

Kapağını sıkıca kapattıktan sonra 20 gün kadar serin, kuru ve doğrudan ışık almayan bir ortamda bekletin. 2 günde bir kapağını açıp karıştırın. Sürecin sonunda bir 20 gün kadar daha bekleyeceğiz. Ardından sirke anasının oluştuğunu göreceksiniz.

Elma sirkesi yaparken sirke anası konur mu?

Sirkenin oluşması için sirke mayası gereklidir. Sirke anası da denilen maya önceki sirkelerin üstünde oluşan jel kıvamlı sirkedir. Bununla yeni sirkenizi yapabilirsiniz. İlk kez sirke yapıyorsanız maya olarak nohut, bulgur ve şeker kullanılmaktadır.

Elma sirkesi Mayası nasıl yapılır?

Önce iyice yıkadığınız meyveleri küçük küçük doğrayıp bir cam kavanoza doldurun. Ardından içine bulgur, nohut ve içme suyu ekleyin ve plastik bir kaşıkla karıştırın. Cam kavanozun ağzını bir tülbentle kapatın ve 20 gün boyunca ışık almayan, serin bir yerde saklayın. 2 gün arayla kavanozu karıştırabilirsiniz.

Sirke plastik kapta yapılır mı?

* Sirke yapılacak meyvelerin doğal ve olgun olması önemlidir. * Meyvelerin yıkanıp en az 4-5 saat hatta 1 gün kurutulması gerekir, çünkü sirke bakterileri meyvenin kabuğunda ve havada bulunmaktadır. * Sirke kurulacak kabın cam, sırlı toprak veya çelik olması önemlidir, Plastik kaplar tercih edilmemelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector