Soru: Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?

El yapımı domates salçası nasıl yapılır?

Domateslerin yeşil saplarını çıkarın ve bir kaba iri iri doğrayın. Doğradığınız domateslerin üzerine kaya tuzunun yarısını ilave edin. Kapağını kapatın ve 3-4 gün iyice domatesler eriyip, kabukları kolay ayrılır kıvama gelinceye kadar bekletin.

Evde güneşte domates salçası nasıl yapılır?

Doğradığımız domatesi 5 kiloluk 5 plastik pet kavanoza bölüştürüyoruz. Her kavanoza yarım bardak tuz serpiyoruz ve kavanozun kapağını kapatıp güneşe koyuyoruz. Domatesler yumuşayıp iyice diriliğini kaybedene kadar güneşte bekletiyoruz. Elinize aldığınız zaman iyice dağılacak kıvamda olmalı.

Domates salçası nasıl yapılır nefis yemek tarifleri?

Ev Yapımı Domates Salçası Tarifi Nasıl Yapılır? Yıkadığınız domatesleri 4e böldükten sonra plastik bidonlara doğrayın. Bidonun üstüne bir avuç tuz atın bidonun ağzını kapatıp güneşli bir ortamda(balkon ya da bahçe) beklemeye bırakın. Güneşin etkisiyle domatesler yaklaşık 4-5 gün sonra iyice yumuşayacaktır.

10 kilo domatesten kaç kilo salça çıkar?

Domates salçası için aldığınız domatesin büyüklüğü, sululuğu çıkaracağınız salçanın miktarını değiştirmektedir. Sulu bir domatesten daha fazla salça etmeniz mümkün. Ancak ortalama olarak 10 kilo domatesten 1 kilo salça elde edilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ev Kirası Ne Zaman Ödenir?

Ev yapımı salçaya ne kadar tuz konur?

Salçanın suyu çekildiğinde ve kıvamı koyulaştığında bir el blender’ı yardımıyla yeniden tüm malzemeyi pürüzsüz bir kıvam alana dek iyice ezin. İçine 3-4 çorba kaşığı kadar kaya tuzu ilave edin.

Ev yapımı salça nasıl saklanır?

Salça muhakkak kuru ve serin bir alanda saklanmalıdır. Eğer hazır bir salça satın aldıysanız, teneke kutuda almış olduğunuz salçayı cam kavanoza aktarmalısınız. Bu işlem ile salça daha uzun ömürlü bir hal alacaktır.

Güneşte salça kaç günde olur?

Daha sonra güneşe konulur tepsilerde. Her sistemde güneşe konulan salçalar 2-3 saatte bir karıştırılmalı be güneşten yüzeyi sertleşmiş kısımları karıştırılarak her tarafı eşit şekilde kuruması sağlanmalı. Güneşe göre 1-2 gün içinde salça hazır olacaktır zaten.

Güneşte ev salçası nasıl yapılır?

Yıkanmış domatesleri doğrayın ve tuz ekleyip, büyük ağzı kapalı bir kapta güneşe karşı 2 gün ekşitin. Sabah ve akşam elimizde ovmalıyız, yoksa kabarıp taşar. Daha sonra bir kevgir yardımı ile domatesleri ezin. Kevgirden çıkan domatesleri tepsiye döküp, salça kıvamına gelince şişelere salçamızı doldurun.

Salcanin eksisini NE ALIR?

Bu nedenle, domates veya domates salçası yemeğe ekşi bir tat verir. Salçası fazla kaçan yemeklere, sodyum bir karbonat ya da bilinen adıyla içme sodası eklemeyi deneyin. Karbonat alkali bir mineraldir. Yemeğe eklendiğinde domatesin asidini, yani salçanın ekşi tadın kaynağını nötralize eder.

Nefis Yemek Tarifleri nden salça nasıl yapılır?

İlk önce biber ve domatesleri robottan geçirip tencereye alırız,daha sonra 2 tatlı kaşığı tuz ekleyip kaynamaya alalım. Kaynamaya bașladıktan sonra suyu iyice kuruyana kadar 1 veya 1 buçuk saat domatesin suyuna bağlı kaynatalım ve bir kezde blenderden geçirelim. Blenderden 10 dakika kadar geçirelim ki pürüzsüz olsun.

You might be interested:  Ev Döşemesi Nasıl Yapılır?

Domates salçası robotta nasıl yapılır?

İlk başta domateslerin suyu çıkana kadar dibi tutmaması için suyu ilave ettim. Domatesler kaynamaya başladıktan sonra, altını biraz kısın, pişsin, sonra süzgece boşaltın suyu süzülsün. Suyu süzülen domatesleri mutfak robotunda iyice parçalayın. Süzülen domates suyunu yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kaynatma domates salça nasıl yapılır?

Ev yapımı salça ideal olacaktır. 1- Küçük tencereye su alınıp, toz kereviz ile defne yaprağı eklenerek kaynatın. 2- Salça, tuz, şeker (esmer şeker olabilir), sirke, soğan rendesi, karabiber, toz tarçın, kimyon, toz karanfil ekleyip iyice karıştırın. Tekrar kaynadıktan sonra 5 dakika daha pişirin ve ateşten alın.

300 kg domatesten ne kadar salça çıkar?

Köy kadınları kış aylarında tüketilmek üzere üretilen salça için 300 kilo domatesten 70 kilo salça elde ediyor.

5 kilo biber salçası kaç kilo biberden çıkar?

Biberin kalitesine göre altı – yedi kilo çıkabilir. 5 kilo biberden salça yapılacaksa en fazla 75 gram kaya tuzu kullanılır. 5 kilo biber salçası kaç kilo biberden çıkar? Takriben 25 kilo biber gerekir.

Kaç kilo domatesten kaç kilo sos çıkar?

Bunun sebebi de ortalama 5 kilo hazırlamak çok daha kolay oluyor. Siz daha çok domates sos hazırlamak istiyorsanız 5 kiloluk ve katlarıyla yapabilirsiniz. Unutmayın vakumlanması için kavanozları domatesler çok sıcakken doldurmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Okuyucular soruyor: Yarı Müstakil Ev Ne Demek?

Yarı müstakil evler ise başka evler ile ortak bahçesi bulunan veya diğer yapılara bitişik olan müstakil evleri ifade ediyor. Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan evler olan müstakil evler aynı zamanda kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış oluyor. Contents1 Müstakil ev nedir özellikleri nelerdir?2 Müstakil evler ile apartman daireleri arasında ne […]

Soru: %100 Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Contents1 Evin tamamına kredi çıkar mı?2 Ev kredisi için peşinat şart mı?3 300 binlik eve ne kadar kredi çıkar?4 Ev kredisi yüzde kaçını veriyor 2021?5 Sıfır daireye ne kadar kredi çıkar?6 Hangi banka peşinatsız ev kredisi veriyor?7 Ev kredisi kaç peşinat?8 Kredi çekip ev almak caiz mi?9 Konut kredisi miktarı neye göre belirlenir?10 1200 puanla […]

Adblock
detector